مجری شبکه وهابی با حمله به آموزه عقلی تقلید ،آن را یک فکر ویروسی خواند.این گفته ها در حالی است که منابع روایی شیعه و سنی بر جواز تقلید اتفاق نظر دارند.

به گزارش سنی پرس به نقل از جام نیوز ، مجری شبکه ماهواره ای وهابی که هدف این شبکه را آگاهی دادن به مردم در مورد اسلام واقعی بیان می کند با تخریب مساله تقلید احکام شرعی از علماء، آن را مخالف آزادی و دلیل دین گریزی مردم خوانده و گفت: «تقلید در احکام یک فکر ویروسی و غده سرطانی است.»
وی افزود: «تقلید جلوی آزادی فکر و اندیشه و آزادی خواندن ودیدن و تصمیم گرفتن را می گیرد و بنا به نظر طرفداران تقلید مخالفان این امر را مرتد و کافر و مشرک و منافق و زن و فرزند را بر آنان حرام می دانند.»
از آن جا که تقلید در احکام اسلامی رجوع به علمای دین است، هر عقل سلیمی رجوع به متخصص در هر موضوع را لازم می داند و رجوع به علماء کاری کاملا منطقی است.
همه اهل سنت نیز در طول دوران از امامان چهار گانه(ابوحنیفه، مالک بن انس، محمدبن ادریس شافعی، احمدبن حنبل) خود تقلید کرده اند و در مورد مسائل روز نیز به علماء خود رجوع می کنند.
جالب این جا است که خود این شبکه با اجرای برنامه های زنده پاسخ به سوالات شرعی عملا به همین کار می پردازد و شاهد دیگر این که فتاوای مختلفی نیز هر چند گاه توسط مفتیان وهابی صادر می شود و اطاعت مردم از آنها را واجب می دانند.
از فقیهان متقدم اهل سنّت، مانند فقیه بزرگ حنفی، محمدبن حسن شیبانی، جواز تقلید نقل شده است . شافعی نیز در مواردی دلیل نظر خود را پیروی از یک صحابی یا تابعی دانسته است. علاوه بر آن از کتاب شافعی و نیز از فقهایی مانند ابن سرّاج، احمد بن حنبل و سفیان ثوری، جواز تقلید عالم از عالم نقل شده است.
ابوحنیفه به ابویوسف مى‏گوید: «یا یعقوب! انظر الى قولنا من این اخذناه فانّا بشر نقول القول الیوم و نرجع عنه غدا»؛ اى یعقوب! در برداشت ما دقت کن که از کجا آن را به دست آورده‏ایم زیرا ما انسان هستیم، امروز سخنى مى‏گویم و فردا از آن عدول مى‏کنیم.(1)
[1]. مقلدون و الائمة الاربعه، ص 36.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 دی 1390    | توسط: سنت نبوی    | طبقه بندی: اخبارشبکه های اسلامی، اخبارشبکه های برون مرزی،     |
نظرات()