جشن‌های میلاد حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) سنتی قدیمی در جهان اسلام است

رهبر شیعیان کویت در بیانیه‌ای درباره میلاد حضرت رسول با انتقاد از سخنان برخی تحریم‌کنندگان این جشن‌ها از جمله مفتی وهابیون، گفت: میلاد حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) نه عبادت او و نه شرک به خدا است بلکه سنتی قدیمی در جهان اسلام است.

به گزارش «وصال حق» ، سیدمحمدباقر المهری رهبر شیعیان کویت، در بیانیه‌ای به مناسبت میلاد حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) با اشاره به برگزاری جشن‌هایی به این مناسبت در تمامی نقاط جهان، روز میلاد پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) را بزرگترین روز تاریخ بشریت دانسته و آورده است: جشن‌های میلاد حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) نه عبادت او و نه شرک به خدا است و گروه‌های متحجر و جاهل نمی‌توانند بین تفاوت عبادت و بزرگداشتن و تکریم را درک کنند.

وی افزوده است: آنها فکر می‌کنند که معنی عبادت و بزرگداشتن و تکریم اولیای الهی یکی است و با این اندیشه خود جشن‌های ربیع الاول را حرام خوانده‌اند.

المهری با بیان اینکه اجماع علمای اسلام و همه طبقات جامعه اسلامی در طول قرون متمادی این جشن‌ها را تایید کرده‌اند، تاکید کرده است: بالابردن یاد رسول الله(صلی الله علیه و آله) همانطور که خداوند فرموده است «ورفعنا لک ذکرک» باید با یادآوی مناقب، فضایل بسیار، خدمات بزرگ و جهاد آن حضرت(صلی الله علیه و آله) ادامه یابد.

وی در این بیانیه با اشاره به دو کتاب «تاریخ الخمیس» و کتاب «المواهب اللدنیة» از برگزاری جشن‌های میلاد حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) در قرن‌ها گذشته و عدم حرمت آنها نوشته و آورده است: در صحیح مسلم جلد 2، صفحه 819 در کتاب «روزه» آمده است: از حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) درباره [علت استحباب] روزه دوشنبه پرسیدند و حضرتش فرمود:«این روزی است که من به دنیا آمدم و در آن به من [قرآن] نازل شد».

عبدالعزیز آل‌شیخ مفتی وهابیان عربستان سعودی گفته بود: جشن میلاد حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) هیچ اصالتی در سنت نبوی نداشته و در سنت خلفای راشدین و ائمه مهدیین شناخته شده نیست.


منبع: فارس

تهیه وتنظیم:وصال حق؛wesalfa

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 18 بهمن 1390    | توسط: سنت نبوی    |    |
نظرات()