در بزرگ‌ترین کشور صادر کننده نفت جهان که درآمدهای نفتی آن به سالیانه صدها میلیارد دلار می‌رسد،‌ افراد خیر و موسسات خیریه با جمع‌آوری کمک‌های مردمی اقدام به توزیع 25 هزار تخته پتو میان فقرای 6 شهر عربستان کردند.

به گزارش «وصال حق» ، کشور عربستان سعودی به دلیل ساختار جغرافیایی بیابانی‌اش دارای تابستان‌هایی بسیار گرم و داغ و زمستان‌هایی بسیار سرد و خشک است و این موضوع به شکلی ویژه در شمال این کشور قابل ملاحظه است.

بنابراین‌ فقرا و مستمندان کشور عربستان نه در تابستان از گرما در امان هستند و نه در زمستان از سرما، به همین دلیل هر از چند گاهی برخی با دست زدن به اقداماتی خیرخواهانه تلاش می‌کنند، مرهمی برای این مردمان بیچاره در بزرگ‌ترین کشور تولید کننده نفت جهان باشند.

در همین راستا چندی پیش یک شرکت‌ عربستانی اقدام به توزیع 25 هزار تخته پتو میان 5 هزار خانوار عربستانی ساکن شمال این کشور با میانگین 5 تخته پتو برای هر خانوار کرد.

این درحالی است که اعلام شد، این اولین مرحله در اجرای طرح توزیع پتوهای زمستانی میان خانواده‌های فقیر و مستمند عربستانی است که میان فقرای شهرهای "حفر الباطن"، "حائل"، "سکاکا"، "عرعر"، "القریات" و "طریف" در شمال عربستان توزیع شد که در این فصل از سال با سرمای کشنده و بسیار شدیدی مواجه است.

در همین راستا فعالان عربستانی با تاکید بر اینکه این مرحله اول توزیع پتوهای زمستانی میان فقرای این کشور است، ابراز امیدواری کردند که برخی سازمان‌ها و ارگان‌های خصوصی و نیمه دولتی و همچنین موسسات خیریه با حمایت از این اقدام و ارائه کمک‌های مالی این فعالان را در خرید پتوهای بیشتر و توزیع آنها میان فقرای دیگر مناطق عربستان یاری کنند.

قابل توجه اینکه عربستان سعودی اولین تولید کننده نفت در جهان به شمار می‌آمد و میزان صادرات روزانه نفت این کشور به 12 میلیون بشکه در روز می‌رسد، در حالی جمعیت این کشور صرف نظر از خارجی‌های مقیم عربستان فراتر از 16 میلیون نفر نیست و از این میان 22 درصد آنها یعنی 3 میلیون و 250 هزار سعودی زیر خط فقر مطلق بسرمی‌برند.

این درحالی است که براساس آمارهای رسمی 65 درصد مردم عربستان فاقد مسکن هستند و برای گذران زندگی خود در خانه‌های استجاری و یا خانه بستگان و آشنایان زندگی می‌کنند.

همچنین بیش از 50 درصد مردم عربستان به نحوی با کمبود درآمد و فقر پنهان مواجه هستند، درحالی که درآمد حاصل از فروش ماهیانه 360 میلیون بشکه و سالیانه 4320 میلیون بشکه نفت به صدها میلیارد دلار می‌رسد که از این صدها میلیارد دلار تنها 10 درصد آن نصیب مردم عربستان و الباقی صرف ریخت و پاش‌ها و لهو لعب‌های شاهزادگان سعودی در کشورهای غربی می‌شود.

در واقع درحالی که مردم عربستان در فقر غوطه می‌خورند و هر روز بر دامنه این پدیده در کشور عربستان افزوده می‌شود، شاهزادگان سعودی از بدو تولد و از زمانی که چشم به دنیا می‌گشایند صاحب بخشی از درآمدهای نفتی این کشور می‌شوند.

صرف نظر از حیف و میل ثروت‌های ملی عربستان توسط شاهزادگان سعودی بخش قابل توجهی از این سرمایه ملی صرف خریدهای میلیارد دلاری تسلیحات نظامی از غرب از جمله آمریکا و انگلیس جهت مقابله با خطرهای واهی می‌شود که به زعم عربستان این کشور را تهدید می‌کند.

نکته قابل تامل در تمام این خریدهای تسلیحاتی آنکه تمام این سلاح‌ها در انبارهای سعودی در حال خاک خوردن هستند بی‌آنکه یکبار مورد استفاده قرار گیرند و در این میان تنها خرید این سلاح‌ها مطرح نیست بلکه هزینه نگهداری و مراقبت از آنها و آموزش نیروها جهت استفاده از آنها خرج‌های جانبی است که بر دست رژیم سعودی می‌گذارد،‌ غافل از اینکه اختصاص بخش کوچکی از این هزینه‌ها به مردم عربستان بسیاری از آنها را از فقر و فاقه مطلق نجات می‌دهد.

منبع : فارس

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 اسفند 1390    | توسط: سنت نبوی    |    |
نظرات()